KOOLIVAHEAEG ELIISABETIGA - OSLOS JA IIRIMAAL!
Täna hommikul sündis ime siin imelisel maal - saime kõik hommikul ilusasti dušši all ära käia. Selleks ajaks kui mina jõudsin ennast teiselt korruselt alla vedada, oli Irena valmistanud meile juba suurepärase hommikusöögi spinatist ja munast. Ma pean ütlema, et selles majas osatakse ikka fantastiliselt hästi süüa teha! Täna oli siis meie viimane päev Iirimaal - homme sõidame meie Eliisabetiga koju tagasi. Plaanis oli täna Newgrange ja Hill of Tara. Newgrange on Iirimaa vanimaid ja kõige kuulsamaid vaatamisväärsusi. See on väga põnev ehitis, mida peetakse ka maailma suurimaks päikesekellaks. See on ehitatud umbes aastal 3200 enne Kristuse sündi. Ehk siis on ta vanem kui Egiptuse püramiidid ja Stonehenge Inglismaal. Kividest ja mullast künka läbimõõt on 85 meetrit ja kõrgus 13,5 meetrit. Künka ümber paikneb praegu püstloodis paigutatud 12 suurt kivimürakat. Arvatakse, et algselt oli neid 38. Enamikele ääriskividele on sisse uuristatud ornament. Kuulsaim neist on sissekäigu juures ning sellel on kujutatud kolmekordset spiraali, mis on ilmselt Iirimaa vanim megaliitne sümbol. Aeg-ajalt on seda ekslikult peetud keltide sümboliks. Nemad saabusid saarele aga alles 2500 aastat hiljem.
Iirimaal on veel üks väga huvitav nähtus. Iiri enda põlised puud on saanud lihtsalt nime kõrval endale veel tähestikust ühe tähe. Jalutades Newgrange'i keskuse juures looduslikus pargis lõi minus välja tubli aednik. Jäin lugema puude juures olevaid nimesilte. Siis avastasimegi selle. Igale puu nimele vastab üks täht ning samuti üks ruunimärk. Ning see oli asi, mida ka Irena veel ei teadnud. Kui see, peaaegu et maailmaime staatust vääriv ehitis meil vaadatud oli, hakkasime Hill of Tara poole sõitma. See on Newgrange´i läheduses paiknev, samuti Iirimaa väga vana ja kuulus paik. Legendide järgi elasid seal vanad ja uhked Iiri kuningad. Tara mäega on seotud väga palju iiri legende ja lugusid. Samuti on väga põnev mõelda selle nime levikule: Eestis on oma jumal Taara ning saarlastel Tarapita; Tara mägi on Omski lähedal ja Indias; Taara oli peajumalaks ka polüneesia rahvastel; Peruus on vana linn Taraputo. Üle kogu maailma on see nimi seotud väga paljude erinevate pühapaikadega. Ning samuti mitmes eri maailmapaigas olnud kohaliku jumala nimetus.Kas see on juhus või neil kõigil on omavaheline seletatav seos?
Kui kodu poole tagasi sõitsime, olles jõudnud peaaegu oma reisi lõppu, küsisin Eliisabetilt, mis temale kõige rohkem on siis meeldinud meie nüüd lõppeva hakkava reisi juures. Väga kiiresti sain vastuseks kolm asja: chai latte Brey´s mereäärses kohvikus peale pikka matka, Erikaga mängimine esimestel Iirimaal oleku päevadel ja maa-alune koobas. Hetkeks tekkis meil Irenaga muidugi segadus koopa koha pealt: et kus koopas me käisimine ja millal? Newgrange!!! See oligi maa-alune koobas. Enne koju sõitmist käisime korraks poest läbi. Ostsime ainult väga häid asju täna. Peamiselt juustu. Asjad tuli ka kokku pakkida. Saime võõrustajatelt juhised, kuidas jõuda järgmisel päeval kõige paremini lennujaama liinibussiga. Kuna nemad pidid hommikul jälle väga vara tööle minema, aga meie võisime rahulikult kauem magada, siis jätsime õhtul ka hüvasti. Newgrange´i piletitele kulus täna 21,0 eurot. Natukene ka poes, aga kes seda enam mäletab. Tegemist oli ühe tõeliselt toreda reisiga. Ning kõige suurem tänu selle eest loomulikult läheb Irenale ja Tiinale Oslosse.