Thursday, March 6, 2025

PARIIS, PARIIS... VIIES JA KUUES PÄEV!

VIIES JA KUUES PÄEV - 29.-30. detsember 2024

Täna hommikul oli jälle rahulikult aega magada. Igaüks tegutses meist täna eraldi vastavalt oma soovile, maitsele ja tujule. Katariina plaanis nüüd täna minna Shakespeare´i raamatupoodi. Eliisabet tahtis poodides käia. Karl plaanis minna samuti raamatupoodi, aga mitte Katariinaga koos vaid sellisesse, kus müügil raamatud ainult autodest. Ja minul oli plaanis teha taas muuseumide päev - soovisin siiski minna Monet muuseumisse, kuhu esimesel päeval käik ei õnnestunud ning lisaks plaanisin külastada Rodin´i ja Victor Hugo muusemi. Proovisin hommikul osta ka pileteid ette Monet muuseumisse, aga meist ei suutnud keegi nii kiiresti reageerida, kui ettemüügi piletid müügilt kadusid. Mis tähendas, et pidin ikkagi ehku peale minema! Muuseumi kodulehel oli küll öeldud, et pileti ette ostmine ei ole vajalik. Lihtsalt soovitatav.

Natukene kõhklesin: kui peaks olema siiski suletud, siis oleks see juba teine asjatu käik ühte ja samasse muuseumi! Aga no, ma ikka nii väga tahtsin sinna minna! Läksin lähimasse metroojaama. Seal selgus kahjuks, et mina pileteid sellest osta ei saa. Seal oli vaid selline automaat, kust sai pileteid soetada selle kaardiga, mida meil ju ei olnud! Hetke mõtlikult ringi lonkides jäi mulle silma metroo sissepääsu kohal olev kiri, kus kirjas, et kaardita saab pileteid osta sama jaama teises sissepääsus, mis asus üle ristmiku. Jalutasin sinna. Sain sealt lõpuks selle nii vajaliku paberilipiku ja sõitsin rongiga vajalikku peatusesse. Ümber pidin ka istuma. Jalutasin muuseumi juurde. Jälle läbi selle sama ilusa pargi! Ukse taga oli väike järjekord. Piletiga külastajatele. Ja eraldi neile ehk siis mulle kellel piletit ei olnud. Seisin õigesse sappa. Olin esimene selles teises... õige pea tuli siiski inimesi juurde.

Uksehoidja vabandas, et kuna mul piletit ei olnud, siis pidin kahjuks ootama. Mul polnud selle vastu mitte midagi. Peaasi, et sisse saab! Aga see ootamine oli tõesti väga lühikene - juba vähem kui kümne minuti pärast palus ta mul sisse minna. Minu taga olevad inimesed pidid siiski veel ootama jääma. Täpsemalt on tegemist siis Musee Marmottan Monet´ga. 1882. aastal ostis Jules Marmottan tänapäeval muuseumiks oleva maja, mis pärast tema surma jäi tema pojale Paulile. Paul armastas sarnaselt oma isale kirglikult kunsti. Kuid erinevalt isast oli poeg ka tunnustatud ajaloo- ja kunstispetsialist, mis teeb tema kogu veel eriti väärtuslikuks. Majas olev hoolikalt valitud mööbel on näiteks pärit eelkõige Tulieries´i paleest, ühest Napoleoni residentsist ja Palazzo Reale di Poticist Napolis, mis oli sisustatud Napoleoni õele, prints Murati abikaasale Caroline´ile.

1934. aastal avati maja muuseumina. Ning kuna Claude Monet liini pidi ei olnud tema töödele pärijat, siis jäigi 1966. aastal kogu kunstniku pärand Marmottani muuseumile. Ja kuna siin asub maailma suurim Claude Monet tööde kogu, siis kajastub tema nimi muuseumi nimeski. Ja siin asub üks tema kuulsamaid maalide sarju - vesiroosid! Hiljem on mitmed teisedki kunstnikud järginud eeskuju ning jätnud oma pärandi Marmottani muuseumile. 2024. aastal on ka Marmottani muuseumi juubeliaasta - 90 aastat muuseumi asutamisest. Selle puhul oli toodud siia ka d´Orsey muuseumist Claude Monet töid. Olen pannud tähele, et ekspressionistide puhul on paljudel läbi erinevate loomeaastate sarnane läbiv joon: noorema ea tööd on sünged ja tumedates toonides, tihtipeale on need kunstnike vanemate portreed, muutudes läbi aja järjest helgemaks ning erksavärvilisemaks.

Mina läksin edasi aga järgmisesse muuseumisse: Rodin´i muuseumi! Mulle väga meeldis selle muuseumi ühe osa ülesehitus. Põhimõtteliselt oli skulptori ühe taiese kohta tehtud eraldi väljapanek, mis tutvustas töö kulgemist alates ideest kuni kuju lõpliku valmimiseni. Tegemist oli ühe kuulsaima Rodin´i töö ehk Balzaci monumendiga. Lugu oli esitatud algusest peale töö tellimisest, kuju jaoks vajalike kirjaniku riiete hankimisest, proovitööde valmimisest kuni lõpliku skulptuurini. 1891. aastal telliti Rodin´ilt Honore de Balzaci monument. Teos pidi valmima kahe aasta jooksul. Et aga Balzac oli selleks ajaks juba mitukümmend aastat surnud olnud, siis ei olnud Rodinil muidugi võimalik saada aimu ning osata edasi anda kirjaniku olemust ja välimust. Rodin uuris palju kirjanikust tehtud pilte ning külastas temaga kunagi lähedalt suhelnud inimesi, kes siis kirjeldasid teda.

Nende mälestuste põhjal saigi Rodin nt teada, et Balzac oli elu viimastel aastatel väga palju kaalus juurde võtnud ning eelistas kanda dominiiklaste mungarüü sarnast lohvakat kuube. Just sellises kuues Rodin Balzaci lõpuks kujutaski. Rodin oli fantastliline skulptor, kelle tööd panevad imestama ilmselt iga inimese, kes neid lähemalt silmitsenud. Tõetruudus ja elavus! Need iseloomustavad ilmselt kõige paremini Rodin´i töid. Tema skulptuurid tõesti elavad ja hingavad! Tundub, et vaid hetkeks on peatunud igasugune liikumine ja vaid viivu pärast jätkavad nad pooleli jäänud tegutsemist. Rodin nõudis iga töö juures endalt ainult ja ainult suurepärast ja erakordset tulemust!

Rodin oli tõeliselt vaba kunstnikuhing, keda polnud võimalik kammitseda tavamaailma raamidesse. Ta ei pidanud palju lepingutest ega kokkulepetest. Tihtipeale heitis ta nt tellimustöö kõrvale pühendades ennast jäägitult, kogu ihu ja hingega, mõnele uuele ideele, mis oli ootamatult pähe tulnud. Rodin´il ei olnud võimalik oma loomingulist talitseda - kogu see imeline kunst lihtsalt pidi tema seest välja pääsema. Kõik see muidugi ei teinud tema loometeed sugugi kergeks. Muuseumis on vaatamist nii hoones sees kui väljas. Suuremad skulptuuride grupid on eksponeeritud maja ümber imelises pargis. Muuseum asub kunagise Hotel Bironi hoones. 1905. aastal üüris Rodin oma tööde hoidmiseks hoone esimesel korrusel mitu tuba. Ruumidest sai tema ateljee. 1909. aastal, oma kuulsuse tipul, hakkas ta tööd tegema selle nimel, et Hotel Biron´ist võiks saada tema loomingu muuseum tehes ettepaneku, et kingib kogu oma pärandi Prantsuse riigile. 1916. aastal, aasta enne kunstniku surma, riik nõustuski. Vastutasuks nõustus riik ostma Hotel Bironi hoone. Ja juba 1919 avatigi siin Rodin´i muuseum.

Rodin´i muuseumist tulles olin juba päris näljane. Olin päev läbi jalgel olnud. Välja arvatud mõned hetked metroos rongis sõites. Aga olin järjekindel ning otsustav: mul seisis ees veel üks muuseumikülastus! Sõin ära kaasas olnud šokolaadi ja liikusin edasi Victor Hugo majamuuseumisse, mis oli samuti täiesti fantastiline koht ja tasuta kusjuures! Victor Hugo elas siin aastatel 1832 kuni 1848 ehk siis 16 aastat, mis on Pariisis tema pikemaajalisem elukoht. Majas on päriselt Hugole kuulunud mööbel ning isiklikud esemed. Samuti tema teostega seotud esemed - maalid, joonistused jne. Vosgeeside väljakul asuva hoone ostis muuseumi rajamiseks Prantsuse riigile üks rikas metseen. Aga nüüd oli isegi minul muuseumitest küllastus ning jalutasin kodu poole tagasi.

Tee peale jäid imearmsad väikesed poed, kuhu mõnda sisse astusin, ei ostnud aga midagi. Jõudes Bastille´i väljakule võttis mind vastu puhkpilliorkestri saatel manöövreid sooritav ratsapolitsei üksus. Jalutasin hotelli. Tegin endale kosutuseks tassi kohvi ja võileiva suurema nälja kustutamiseks. Lugesin. Tehtud sai tagasilennule check-in. Kella kaheksa ajal läksime õhtust sööma. Kaugele ei pidanudki minema: Bastille väljakult leidsime restorani "Bastille", mis kõlbas meile küll. Tellisime ka pudeli valget veini. Aga suures tellimise tuhinas unustasime täiesti täpsustamata, millist veini me soovime, et kas kuiva või magusat. Igal juhul see, mis meile toodi, oli vist halvim vein, mida olen kunagi joonud!

Aga õhtu oli tore! Suuredki lapsed on fantastiliselt toredad reisikaaslased! Pärast restorani käisime läbi veel tee peale jäävast baarist, kus jõime igaüks ühe kokteili. Kogu selle pika päeva lõppedes olime hotelli jõudes nii väsinud, et suhteliselt kiiresti nohises igaüks oma voodis. Karl, kes tahtis minna autodeteemalisse raamatupoodi lõpuks sinna ei saanudki, sest see oli ikkagi suletud. Läks lõpuks vanakraamiturule ning ostis sealt üht-teist. Katariinal õnnestus Shakespeare´i raamatupoes ära käia - oli väga meeldinud! Eliisabet käis lihtsalt poodides! Katariina läks järgmisel hommikul juba poolest ööst ära - temal oli tagasilend eraldi. Mina magasin isegi kelle üheksani. Koristasin natukene, pakkisin asju. Kui Karl ja Eliisabet ärkasid sõime hommikust.

Eliisabetiga plaanisime täna külastada Sainte Chapelle´i. Kuid sinna jõudes oli seal meeletu järjekord, mis lookles pea ümber kogu kvartali. Ei viitsinud seista seal ega isegi mitte selle lõppu üles otsida! Igal juhul nägemisulatuses see polnud. Käisime hoopis kaltsukaid mööda, mida oli siin piirkonnas meeletult palju! Eliisabet sai omale imeilusa kashmiirist džempri. Kahjuks tal pikalt sellest rõõmu polnud, sest Eestisse tagasi jõudes pani Karl selle abivalmilt pesumasinasse. Karl läks aga teisele, nüüd õnnestunud, katsele autode raamatupoodi. Kell üks saime Bastille´i väljaku ääres ühes creperie´s kokku, et veel mõned pannkoogid süüa. Hotelli jõudes panime viimased asjad kokku, viisime prügi välja ning tagastasime võtme karpi, kust selle 6 päeva eest olime võtnud. Metroosse. Ostsime piletid. Mingi aja pärast pidime ümber istuma ja sealt pidi siis saama osta eraldi piletid lennujaama.

Kui me aga sinna ümberistumise jaama jõudsime, siis sai sealt lihtsalt niisama istuda ümber teise rongi peale. Uut piletit ostmata. Tagasilennul kõik sujus ja õige pea olimegi Tallinnas. Raha kulus viimastel päevadel Monet muuseumipiletile 14 eurot, Rodin´i muuseum 14, metroosõidud minu muuseumipäeval 6, restorani õhtusöök 120, kokteilid baaris 40, pannkoogikohvikus 25 eurot ja metroopiletid lennujaama 6 eurot. Kokku 225 eurot. Kõikide päevade peale kokku kulutasime kohapeal umbes 790 eurot. Lennukipiletid olid 90 eurot inimese kohta. Ööbimine 800 eurot. Autorent 200 eurot. Kõik kokku siis umbes 2150 eurot ja see jagada nelja inimese peale teeb umbes 540 eurot. Igal ühel olid lisaks veel muidugi oma väikesed kulud, mida sellesse ühte suurde potti pole arvestatud. Aitäh parimatele reisikaaslastele unustamatu reisi eest! Aitäh, Pariis!

No comments:

Post a Comment