Turm on Etioopia üks kõige lõunapoolsemaid linnasid asudes Keenia piiri lähedal. Imetlesime bussiaknast imelisi vaateid sinna teel olles. Lisaks vaadetele leidsime kohaliku ime: keset savanni, kus seni olnud kogu aeg vaid natukene pinnasest parem tee, laius neljarealine joonitud ja valgustatud liiklumärkidega noolsirge maantee! Midagi sellise teega küll teha pole - tee pikkus oli mõni kilomeeter, lõppes ei kusagil. Nii nagu algaski. Ehitatud Euroopa rahadega. Iga organisatsioon või inimene, kes soovib Aafrikas mõnd riiki abistada, peaks olema kohustatud tulema kohale ja selgitama välja, kas ja millist abi üldse vaja läheks! Selle totaka ning võõrkehana mõjuva maantee asemel oleks kohalikel inimestel tunduvalt rohkem läinud vaja näiteks kaeve saamaks puhast joogivett.
Alustuseks sõitsime siin hotelli. Saime toad kätte. Ette nähtud oli meile tunniajane puhkepaus. Aga pool sellest läks igasuguse sahmerdamise peale - minu toas olid (ja nii mõneski veel!) voodis mustad linad! Tuli lasta need ära vahetada. Pool tunnikest sain siiski terrassil mõnusalt lugeda. Nüüd sõitsime hamerite juurde. Hamerid on samuti Etioopia teistest hõimudest kergesti eristatavad eelkõige naiste punase saviga mätsitud soengu ja nahast spetsiaalselt kaunistatud "sabaga" seelikute järgi. Naiste soenguks mätsitakse peenikesed patsid märja saviga kokku. Savi kuivades on neil peas justkui kuivanud savipulgad. Hamerite tänapäevase tavalise riietuse juurde ei käi ülakeha katvat riideeset ning sellele traditsioonile on nad jäänud truuks siiani. Isegi linnades võib kohata tihtipeale katmata rindadega hameri naisi. Kuigi tänasel päeval suurem osa naistest linna asju ajama minnes tõmbab mingi pluusi laadse riideeseme siiski selga.
Vanemad naised on jäänud truuks traditsioonilisele loomanahkadest valmistatud riietusele, milleks on selja tagant sabana kokku kroogitud seelik. Mõnikord tõmmatakse selle peale ühtlast kotti meenutav ürp, mis katab ka ülakeha. Sooja pärast ilmselt. Noored naised kannavad riidest pikki seelikuid ning meeletult palju ehteid! Kaelaehe näiteks näitab naise staatust: esimene naine, teine naine jne, vallaline, lesk. Kui paari päeva jooksul olime kohanud suhteliselt tagasihoidlikke hõime, siis hamerid olid taas päris pealetükkivad. Samas on hamerid üks sõbralikumaid hõime siin aladel. Majadeks on samuti okstest punutud ja saviga tihendatud pisikese ukseavaga onnid. Lihtsalt natukene teise kujuga mursidega võrreldes. Onnis sees on muldpõrand, millel magamiseks mõned viledaks kulunud loomanahad, väikene lõkkease ja põhimõtteliselt on see kõik.
Keskmiselt elab külas 100 inimest. Igal perel on akaatsiavõsaga eraldatud oma ala. Onnide arv selles sõltub sellest, mitu naist mehel on. Rikkamatel võib neid olla isegi 7-8, vaesematel 3-4. Hamerite nahavärv on eriliselt ilus punakaspruun, mis lausa särab õhtuses päikeseloojangu eelses valguses ehk ajal, mil meie nende juures olime. See pole muidugi nende loomulik nahavärv - keha määritakse võist, tuhast ja ookrist seguga! Aga erinevus on vägagi märgatav - näiteks murside nahavärv oli pigem hallikasmust. Üleliigse vara ega asjadega end tõesti ei koormata. Kõik riided on seljas. Neile lisaks on igaühel ilmselt veel olemas soojem tekk, mis õhtutel ja öösel külma eest kaitseb. Samas, nii mõnegi tütarlapse seelikuvärvli vahelt oli paistmas mobiil.
Lahkusime hamerite juurest päikeseloojangu eel, mistõttu saime sõites nautida imelise valgusega üleküllatud savanni. Kui jõudsime jälle sellele imelisele mõne kilomeetrisele asfalteele, oli tee hoopis suletud autode, erinevate hõimude tantsijate ja muude ilmselt tähtsate persoonidega. Hiljem selgus, et oodati Arba Minchist saabuvat kohaliku valitsuse delegatsiooni. Meie aga oma tagasihoidliku bussi ja veel tagasihoidlikumate persoonidega pidime sõitma teelt maha ning jätkama sõitu tee kõrval. Hotelli jõudes oli õues juba peaaegu pime. Korraks saime tubadest läbi käia ja õige varsti oli meile serveeritud õhtusöök. Sellega oli muidugi jälle keeruline (nagu kogu meie kahepäevase viibimisega siin!), sest õige pea selgus, et valitsuse delegatsioon soovis ootamatult ööbima samas hotellis. Ja nii kaetigi meile laud õue! Mis iseenesest oli väga armas ja kena.Laud oli ohtralt lilledega kaunistatud. Ning söök parim, mida siin kogu reisi jooksul olime maitsta saanud. Täna õhtul pöördus veiniklubi jälle tagasi veini juurde. Olles veini tellinud, oleme kogu aeg piirdunud ühe ja sama firma toodanguga, lihtsalt sorte oleme vahetanud. Kohalik vein on igati kvaliteetne ja hea! Tuppa minnes kirjutasin ja lugesin. Sellega on muidugi see häda, et õhtul tuleb ikka päris kiiresti uni peale: päevad on elamusterohked ja pikad! Täna pidin rõõmuga tõdema, et harjumuspäratult suur summa raha tuli kulutada: siinse piirkonna külades ringi liikudes tuleb maksta eraldi pildistamise eest neis. Kolme küla peale kokku maksin hommikul 1200 birri meie giidile. Veinile kulus 333 birri. Kokku täna 1533 birri!
No comments:
Post a Comment