Saturday, February 15, 2025

PARIIS, PARIIS... KOLMAS PÄEV!

KOLMAS PÄEV - 27. detsember 2024

Täna hommikul oli meil aega rahulikult ja pikalt ärgata. Ärkasin kõige varem ehk 8.30. Läksin dušši alla. Dušši alt tulles oli kohutavalt külm. Me pole saanud kuidagi oma korteri kütet toimima. Öösiti on õues siiski suhteliselt külm - mõne soojakraadi ümbruses umbes. Meie korteri üks sein on aga sellisest talveaia stiilis õhukesest metallist raamis klaasist, mis mitte mingisugust sooja ei pea.  Ka Katariina oli juba üleval ja õige varsti saabusid teiselt korruselt Karl ja Eliisabet. Sõime hommikust. Lastel oli plaanis külastada Louvre´i. Minul olid aga teised plaanid: Louvre´i olen külastanud ning enda jaoks sealt kõige olulisema ära näinud. Seega otsustasin, et sealsesse rahvamassi ma enam trügima ei lähe vaid panustan hoopis vaiksematele ja rahulikumatele kohtadele. Ning mis võiks olla veel rahulikum surnuaiast?! Poole üheteistkümne paiku suundusin Pere-Lachaise´i kalmistule!

Tegemist on Pariisi suurima surnuaiaga. Rajatud 1804. aastal just pärast seda, kui oli käimas suur aktsioon pisikeste kirikuid ümbritsevate surnuaedade likvideerimiseks, loomaks Pariisi paremat ja tervislikumat elukeskkonda. Nime on surnuaed saanud Päikesekuninga Louis XIV pihiisa jesuiidi preestri Francois de la Chaise´i järgi. Lisaks suurusele on kindlasti tegemist ka Pariisi kõige kuulsama surnuaiaga, kus on leidnud viimse puhkepaiga väga paljud oma eluajal kogu maailmas tuntud inimesed. Siia on maetud muude tuntud ja kuulsate tegelaste seas näiteks Honore de Balzac, Sarah Bernhardt, George Bizet, Frederic Chopin (süda viidi suure muusiku soovil Varssavisse), Jacques-Louis David (temal on kalmistul vastupidi jälle ainult süda, sest surnukeha ei lubatud Prantsusmaale tuua), Eugene Delacroix, Modigliani, Moliere, Jim Morrison, Edith Piaf, Camille Pissaro, Seurat, Oscar Wilde...

Ja veel väga-väga pikalt võiks seda nimekirja jätkata! Ning loomulikult üheks maailma parimaks sopraniks tituleeritud võrratu Maria Callas! Tema maiste jäänustega on aga veel täiesti omaette lugu: tuhaurn Maria Callase tuhaga varastati Pere-Lachaise kalmistu kolumbaariumist 1979. aasta kevadel. Kummalisel kombel viidi urn hiljem tagasi. Kuna Maria Callas oli avaldanud oma eluajal soovi, et tema tuhk puistataks hoopis laiali Egeuse merre, siis nõnda nüüd tehtigi. Kolumbaariumi tühja nišši katab tänasel päeval mälestusplaat. Pere-Lachaise kalmistule on maetud ka kaks eestlast - Eduard Wiiralt ja Vladimir-Georg Karasjov-Orgusaar.

Pere-Lachaise surnuaed on päris populaarne ka turistide hulgas. Kui suurem osa linna vaatamisväärsusi on külastatud, siis leiab nii mõnigi külaline tee just siia. Mina olen siiski alles viimastel aastatel reisidel käies avastanud enda jaoks surnuaedade võlu. Eestis on mulle meeldinud küll aeg-ajalt neid külastada. Meie hotellist oli siia jalutada vaid 20 minutit. Õues oli karge, kuid imelise valgusega päikesepaisteline ilm. Kohale jõudes mõtlesin hetke, et kuidas siis sellele päris suurele territooriumile läheneda? Väravas olid loomulikult kaardid kalmistu plaaniga. Mul oli ka telefoni alla laetud internetist leitud kaart, kus märgitud kõikide kuulsuste hauakohad peale. Mõtlesin ja mõtlesin ja mida rohkem ma mõtlesin, seda kindlamalt tunnetasin, et ma ei taha siin mingi kaardiga ringi jalutada!

Panin telefoni taskusse tagasi ja otsustasin lihtsalt jalutada sinna kuhu jalad viivad, nautida imelist ilma ning vaikust ja rahu. Ma ei lugenud isegi nimesilte hauatähistelt. Ilmselt oleksin kõige parema meelega istunud hoopis ühte kohta maha ning nautinud seda kõike liikumatult. Kuid ühtegi pinki siin kalmistul mina ei leidnud ja hauaäärele tundus sobimatu istuda. Nõnda jalutasin ikkagi ringi. Territoorium on suur. Arvan, et mul õnnestus käia sellest läbi võib-olla kõige rohkem veerand. Fotosid siiski tegin, sest kõik siin tundus mulle liiga ilus mitte jäädvustamiseks! Oli ka õige otsus tulla hommikul esimese asjana just siia, sest minuga samal ajal oli külastajaid veel suhteliselt vähe ja enamus aega jalutasin ringi uhkes üksinduses.

Tunni aja pärast pidin edasi liikuma: mind ootas Picasso Pariisi muuseum. Olin täna otsustanud harrastada ka tervislikke eluviise ning sellest tulenevalt liikuda ringi jalgsi. Picasso muuseumi juurde oli jalutada 34 minutit. Minutipealt õigel ajal olin kohal! Erinevalt laste saadetud fotodelt Louvre´ist oli siin rahvast ikka väga hõredalt! Ja mul vedas kohe eriti: hetkel oli Picasso muuseumis Jackson Pollocki maailmanäitus! Paul Jackson Pollock (1912-1956) oli Ameerika Ühendriikide action painting´u tuntuim esindaja. Action painting´ule ehk tegevusmaalile üheks alusepanijaks peetaksegi just Pollock´it. Ta kasutas oma hilisemas loominguperioodis maas lebavatele suurtele lõuenditele teoste loomiseks erinevaid värvide loopimise, pritsimise ja valamise tehnikaid.

Pariisi Picasso muuseumis on muuseumi enda sõnul maailma parim kollektsioon Picasso erinevat liiki teoseid. Kokku üle 5000 eseme. Siinne kogu on maailmas ainus, mis hõlmab kõiki suure kunstniku erinevaid kunstiliike: maalid, skulptuurid, graveeringud, illustratsioonid jne. Samuti on siin eksponeeritud kunstniku looming ja elu läbi tema enda visandite, märkmete ja fotode. Pariisi muuseumis on 297 Picasso maali, 368 skulpuuri, 1719 joonistust ja erinevat märkmikku või märkmelehte. Vaatamata sellele, et Pablo Picasso (1881-1973) nime ja töid teavad üldjuhul ka need inimesed, kes kunsti väga ei armasta, oli täna siinne muuseum suhteliselt inimtühi. Olin iseendale tänulik, et jäin kindlaks ning otsustasin täna siiski teistega koos Louvre´i mitte minna. Tegelikult pidin endale tunnistama, et eelistan kunsti nautida siiski pigem rahus ja vaikuses mitte tunglevas rahvamassis.

Muuseumis ringkäigu lõpetanud hakkasin liikuma siiski Louvre´i poole. Pidime seal saama lastega kokku, et siis ühiselt Pariisi avastamist jätkata. Olles umbes poolel teel helistaski Karl. Nemad olid oma ringkäigu ka lõpetanud ja mõtlesid, mis edasi teha. Üks plaan oli neil minna korraks teisele poole jõge - Katariina tahtis külastada Shakespeare´i raamatupoodi. Meil oli aga üks muuseum või siis kunstinäitus täna veel plaanis - Rivoli 59. Leppisime kokku, et külastame siiski enne Rivoli 59 ja siis vaatame muid plaane. Mina olin nimetatud kohast vaid 500 meetri kaugusel. Teisi oodates käisin läbi mõnest poest. Saime Rivoli 59 ees kokku, aga siis millegipärast, selle asemel, et kohe sisse astuda ja seal ära käia, arvasime, et oleks parem enne midagi natukene süüa.

Pool tundi otsisime mõnda kohvikut. Mitte ükski nagu ei sobinud hästi. Lõpuks istusime ühte lihtsalt maha. Kokkuvõttes saime üllatuslikult halva söögi, saamatu teeninduse ja inetu koha! Üksmeelselt pidime pärast nentima, et oli vale otsus ja oleks pidanud ikkagi minema kohe veel kunsti nautima! Rivoli 59 ei saa pidada ei muuseumiks ega kunstinäituseks. 20 aastat tagasi võtsid Pariisi noored kunstnikud tühjana seisva endise pangahoone üle, tehes sellest tänaseks päevaks omaette nähtuse. Otse Pariisi südamesse on ühest hoonest (Rivoli 59 on maja aadress!) tehtud linnakultuuri ja kaasaegse loomingu keskus ja leviala. Juba hoone fassaad paistab teiste Rue de Rivoli rangelt ühetaoliste fassaadide hulgas silma.

Mööda maja keerdtreppi üles ronides liigud justkui joonisfilmis! Trepikoja kogu pind on kaetud erinevate majas töötavate kunstnike poolt fantastiliste maalingutega kõikmõeldavates kunstistiilides. Hoone kuuel korrusel töötavad väga erinevaid stiile harrastavad kunstnikud. Kõik atlejeed on avatud külastamiseks! Maja külastamine on tasuta. Siiski on võimalik all fuajees maja ülalpidamiseks ning kunstnikele honorariks annetada meelepärane summa. Alustasime ringkäiku majas altpoolt ehk teiselt korruselt. Siin oli tõesti äärmiselt erinevaid loomeinimesi oma tegevusi presenteerimas. Leidus suuri monumentaalmaale, graafikat, installatsiooni, keraamikat, skulptuuri jne-jne. Aga samas oli kõige selle virr-varri sees oma koht ka minu jaoks kaheldava väärtusega käsitööl ning suvalisest prügilaadsest materjalist mõttetute esemete meisterdamisel.

Olles saanud Rivoli 59 päris korraliku ja raputava koguse elavat kunsti suundusid Katariina ja Karl selle mõjul koju. Katariinal oli vaja õppida ja Karlil oli soov võtta pokaal veini, mõnes õdusas pargis seda rüübata ja lugeda. Mina ja Eliisabet jäime veel linna peale. Käisime poodides. Päeva lõpetuseks istusime baaris ja jõime mõned kokteilid. Mingi aja pärast saabus meie juurde ka läbikülmunud Karl. Elamusi pargist oli tal palju! Kuigi pargiks seda kohta, kus ta istus, vist päriselt nimetada ei saa. Tegemist oli ilmselt mõne natukene räpase sisehooviga, kus leidus üks pink ja paar puud. Väga kummaline, vilgas ja ilmselt valgust kartev tegevus oli seal urkas käinud. Ühe matsaka ja rammusa rotiga kohtus ta seal ka - võib-olla oligi too eile õhtul vaadatud filmist "Rattaouille" tuntud peakokk.

Baarist tulles käisime korra veel toidupoest läbi. Ostsime pasta bolognese jaoks tarvilikud koostisosad ning veel paar pudelit veini. Katariina tegi meile täna õhtul söögi. Tema leivanumber! Ülejäänud õhtu sisustasime prantsuse muusika kuulamisega. Sain tutvustada lastele nende jaoks uut prantsuse lauljat Edith Piafi. Kuulasid, meeldis ning Karl lisas selle nime isegi oma kuulamisloendisse. Väga pikalt me aga täna õhtul üleval ei olnud, sest homme hommikul pidime suhteliselt vara tõusma jälle. Raha kulutasime täna minu Picasso muuseumipiletile 16 eurot, lõuna ajal kohvikus 37, Rivoli 59 annetus 10, baaris Eliisabeti ja Karliga 35, toidupoes samuti 35 ja metroopiletitele õhtul koju sõites 16 eurot. Kokku 149 eurot.

No comments:

Post a Comment